Wertykulacja - sposób na piękny trawnik

Początek wiosny to czas na rozpoczęcie porządków w ogrodzie i przygotowanie trawnika do sezonu. Długa i sroga zima oraz brak regularnego koszenia i nawożenia powodują ogólne jego osłabienie, a co za tym idzie, niezdrowy i nieatrakcyjny wygląd. Dlatego coroczne porządkowanie ogrodu powinniśmy zacząć od zabiegu, który zregeneruje i wzmocni trawę oraz spowoduje, że będzie się pięknie prezentować przez kolejne miesiące.

Wertykulacja to zabieg polegający na pionowym nacinaniu podłoża trawnika na głębokość od 3-6 cm, w celu usunięcia resztek starej trawy, mchu i nadmiaru filcu, w których mogą znajdować się grzyby oraz bakterie. Dzięki wertykulacji trawnik jest lepiej napowietrzony
i zabezpieczony przed chwastami i mchem, które utrudniają dostęp substancji odżywczych. Użycie wertykulatora sprawia, że trawa ma lepszy dostęp do wody i światła.           

Zabieg ten najlepiej wykonać wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza wynosi około +10 stopni, po pierwszym koszeniu trawy i wskazane jest go powtórzyć wczesną jesienią. 

Gleba powinna być dokładnie wysuszona, co zapobiega uszkodzeniu maszyny i sprawia, że rowki powstałe po zabiegu pozostają otwarte. 

Po wertykulacji trawnik na początku będzie wyglądał znacznie gorzej, ale po kilku tygodniach ponownie się odbuduje i stanie się zdrowy, zielony oraz gęsty.       

Najlepszymi urządzeniami do rewitalizacji trawnika są wertykulatory, dzięki którym bez dużego wysiłku, w łatwy i szybki sposób uzdrowimy trawnik. Są proste w obsłudze i nie wymagają dużego nakładu siły.

W zależności od potrzeb oraz powierzchni ogrodu możemy wybrać wertykulator o napędzie elektrycznym lub spalinowym. Do dużych powierzchni wybieramy wertykulatory o napędzie spalinowym z dostępną szerokością roboczą 38 i 45 cm. Dla powierzchni mniejszych niż 7 arów polecamy urządzenia elektryczne z węższymi narzędziami roboczymi. Wertykulatory John Deere charakteryzuje solidna obudowa z aluminium lub wytrzymałego tworzywa sztucznego oraz wytrzymałe, odpowiednio wyprofilowane noże tnące z wysoce hartowanej stali.

 

Oferta wertykulatorów:

http://www.armax.com.pl/oferta/wertykulatory

Możliwości i zastosowanie:

https://www.youtube.com/watch?v=wLUPYwD4cik

 

KONTAKT
x

Zostaw swój numer
Oddzwonimy do Ciebie.


Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować


33 817 33 33